Babacan: İmamoğlu’na, Kaftancıoğlu’na, Demirtaş’a yapılan hukuksuzluğu reddediyorum!

Altılı Masa; YSK üyelerine hakaret ettiği teziyle 2 yıl 7 ay 15 gün mahpusa mahkûm edilen ve bu cezanın mutlaklaşması durumunda siyasi yasaklı hale gelecek olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek için Saraçhane’ye geldi. Kürsüye İmamoğlu ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ardından çıkan DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, “İmamoğlu’na, Kaftancıoğlu’na, Demirtaş’a yapılan hukuksuzluğu reddediyorum” tabirlerini kullandı. 

TIKLAYIN | Kılıçdaroğlu: Asla başınızı öne eğmeyin, 6 ay kaldı, iktidar olmak için geliyoruz!

TIKLAYIN | Altılı Masa, Saraçhane’de | İmamoğlu: Onları gönderecek 6 siyasi partinin önderi burada!

Kılıçdaroğlu’ndan sonra kürsüne DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan çıktı. Babacan, şunları söyledi: 

“Hepimiz çok öfkeliyiz. Olanları kabul etmiyorum. Bu hukuksuzluğu reddediyorum. İmamoğlu kardeşime yapılan bu hukuksuzluğu reddediyorum. Daha birkaç ay önce Canan Hanıma yapılan hukuksuzluğu reddediyorum. Demirtaş’a yapılan hukuksuzluğu reddediyorum. Seçimi kaybettiği belediyelere atadığı kayyımlarla rövanş almasını reddediyorum. İsyanımızı tüm İstanbul duysun diye buradayım. Devlet gücünü eline geçiren başlıyor başlıyor aşağıdakileri, sevmediklerini ezmeye, zulmetmeye! Üste çıkan başlıyor zorbalığa! Daha dünün ezilen Sayın Erdoğan üste çıkınca diğerlerini ezmeye başlıyor. Sandık günü daima birlikte karşılığımızı vereceğiz. Biz, bu ülkede yaşanan nöbetleşe zorbalığa karşıyız. Adalet olsun istiyoruz. Bu millet 27 Mayıs’ta, 12 Eylül’de, 28 Şubat’ta, 15 Temmuz’da silahla, topla, tüfekle demokrasiye kastedenleri tarihin tozlu sayfalarına gömmüş bir millettir. Nazım Hikmetlere, Ahmet Kayalara, Necip Fazıllara, Halide Edipleri tarihin tozlu sayfalarına gömen bir millettir. Yargı oyunları ile kendi iradesini görmezden gelenlere en âlâ yanıtı birinci sandıkta verecek. Biz; herkes için adalet, özgürlük demek için buradayız. Türk, Kürt, Sünni Alevi hiç fark etmez. Ömür farkı fark etmez. Biz daima birlikte Türkiye’yiz o yüzden buradayız. 

“3 Y bu milletin başına çöktü”

Yıl 2002. Şu an iktidar 3 Y ile çaba edeceğim kelamını verdiği için bu millet dayanak vermedi mi? Yolsuzlukla, yasaklarla ve yoksullukla gayret… İş döndü dolaştı 3 Y bu milletin başına çöktü. Yıllar sonra kendi argümanını unutan, tıpkı ezaları diğerlerine yaşatan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Devlet gücünü kullanan müddetle ve hukukla hudutlu olmalıdır. 3 devir kuralı vardı. Daha bırakmayacağım partiyi diyor uçakta. 

Mutlak güç yozlaştırır. Hele tek imza ile ülkeyi yöneten, şu anda ülkeyi bataklıklara sürüklemekte. Bu ülkeyi bataklığın içine düşürmüş durumda. Farklı fikirlerden, kimliklerden, dünyadan korkmayan bir Türkiye istiyoruz biz. Özgürce konuşan, cesaretli, güçlü bir Türkiye istiyoruz. Biz buradayız, halkın yanındayız, Hakkın yanındayız. Bu meydan yarına nasıl bir ülke bırakacağımıza karar verecek olan meydan. Endişe mu umut mu? Bunun kararını bu meydan verecek. Depresyon mu memnunluk mu? Açlık mı zenginlik mi? Çatışma mı barış mı? Baskı mı özgürlük mü? Otokrasi mi demokrasi mi? Bu meydandan birileri yanıtını alsın. Nasıl bir seçimde yaşayacağımıza bu meydan birinci seçimde karar verecek. 

85 milyon birden büyüktür. Türkiye birden büyüktür!”


  • TIKLAYIN – İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verildi; karar katılaşırsa ’siyasi yasak’lı olacak!
  • TIKLAYIN – Ekrem İmamoğlu’na ‘siyasi yasak’ süreci nasıl işleyecek, İstanbul Belediyesi’ni kim yönetecek; 10 soruda İmamoğlu dosyası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir