Bakan Bilgin: Birinci derecedeki memurlar 3600 ek göstergeden yararlanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Memur-Sen Konfederasyonu 7. Olağan Genel Heyetine katıldı.

Tüm çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayan Alım, hükümet olarak çalışma hayatının bekleyen sıkıntılarını çözdüklerini söyledi.

Bunlardan bir adedinin kamu çalışanlarına 3600 ek göstergenin verilmesi olduğunu anımsatan Alım, şöyle konuştu:

“3600 yalnızca dört meslek kümesiyle ilgili bir problem olarak politik bir taahhüt olarak ortaya konulmuştu. Onu bütün kamu çalışanlarına, 600 ek gösterge vererek, hiç gündemde olmayan meslek kümelerini işin içine dahil ederek, kapsamlı bir halde 5 milyon 300 bin kişinin faydalanacağı bir biçimde çözdük. Orada çözülmemiş bir husus var. Onu da sendikacılarla vakit zaman görüştük. O da nedir? 3600 ek göstergeyi, birinci dereceye gelen bütün çalışanların müktesep hakkı olarak düzenlememiz gerekir. Onu o günkü kurallarda yapamadık lakin bu mevzuda evrakımız da tahlil yolumuz da hazır. Hatta kanun teklifimiz de hazır. İnşallah Meclis’in gündeminde yer alacak birinci tekliflerden birisi bu olacak.”

Vedat Alım, kontratlı kamu çalışanlarının takım meselesini çözdüklerini ve memurlara refah hissesi verdiklerini anımsatarak, taban fiyatta ve tüm çalışanların taban fiyat kadar olan gelirinde vergiyi kaldırarak tarihi bir adım attıklarını söyledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir