Brent petrolün varil fiyatı 90,89 dolar

İSTANBUL (AA) – Brent petrolün varili milletlerarası piyasalarda 90,89 dolardan süreç görüyor.

Dün 92,48 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 91,74 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.27 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,93 azalarak 90,89 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 84,67 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, piyasalarda yer kazanan talep telaşları tesirli oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ham petrol stoklarında geçen hafta bir evvelki haftaya nazaran yaklaşık 4 milyon 520 bin varil artış varsayım edildiğini açıkladı. Piyasa beklentisi, stokların yaklaşık 200 bin varil artacağı tarafındaydı.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi ve tüketicisi ABD’nin ham petrol stoklarındaki artış öngörüsü ülkede talebin düşük seyrettiği algısı yaratarak fiyatlarda gerilemeye neden oldu.

STOK BİLGİLERİ FİYATLARI ÜZERİNDE TESİRLİ OLACAK

ABD Güç Enformasyon Yönetiminin resmi petrol stok bilgileri ise bugün açıklanacak.

Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin günlük petrol üretiminde kasım prestijiyle 2 milyon varillik kesintiye gidecek olması ve Avrupa Birliği’nin 6’ncı yaptırım paketi kapsamında Rusya’dan deniz yoluyla ham petrol tedarikini 5 Aralık’ta kesmeyi planlaması piyasalarda arz kaygılarına yol açıyor. Bu durum fiyatları üst istikametli baskılamaya devam ediyor.

Uzmanlar, resesyon beklentileri ve global piyasalarda Rusya-Ukrayna savaşıyla ortaya çıkan belirsizlikler nedeniyle fiyatlardaki mevcut dalgalanmaların süreceğini belirtiyor.

Brent petrolde teknik olarak 91,21 ile 91,88 dolar aralığının direnç, 90,54 ile 89,87 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir