Mehmet Şimşek bakan oldu, faiz beklentileri yükseldi: Yüzde 25 olabilir… Şimşek’in çalışma arkadaşları kimler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek’i getirmesi faizlerde artış beklentilerini de beraberinde getirdi. Faiz artışlarının yanı sıra çalışanlara yönelik hak kayıpları yaşanabileceği tasaları tabir edilirken, Şimşek tarafından yeni artırımların yapılarak alım gücünün olumsuz etkilenmesi de bekleniyor.

Şimşek’in ‘klasik’ iktisat yanlısı yani liberal olduğu biliniyor. Bu yüzden iktisat siyaseti kadar bu politikayı kimlerle uygulayacağı da merak ediliyor.

Bakanların belirli olmasının akabinde çalışacağı üst seviye bürokratlarda da değişiklikler olması bekleniyor. Mehmet Şimşek’in iktisat siyasetinde değişiklik olacağı biçiminde yorumlanan açıklamaları, Merkez Bankası ve Hazine-Maliye’nin üst seviyesinde yeni isimler görülebileceğine işaret ediyor. Buna bağlı olarak SPK ve BDDK’nın idareleri de mercek altında. Yeni bakanların kıymetli bir kısmının genel müdürlük düzeyinde değişiklik yapmak isteyeceği vurgulanıyor.

Ekonomim’den Mehmet Kaya’nın haberine göre; Merkez Bankası Başkanlığına ait olarak, Mehmet Şimşek ile uyumlu bir politikayı benimseyebilecek şahıslar üzerinde duruluyor. Başka yandan, hala bu misyonda bulunan Şahap Kavcıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok uyumlu bir çalışma göstermişti. Buna karşılık, kamuoyunda ağır biçimde ortalarında eski banka genel müdürlerinin de olduğu bir dizi isim lisana getiriliyor. Bunlar ortasında en öne çıkan ise Hafize Gaye Erkan oldu.

Diğer tarafta, iktisadın finans ayağının yöneticileri olan BDDK ve SPK’da da değişiklikler olabileceği kaydedildi. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in 2015’ten itibaren fasılalı da olsa BDDK’da misyon yaptığını hatırlatılarak, kendisinin de değişiklik isteyebileceği vurgulanıyor. Akben’in yerine gelecek isimler ortasında İkinci Lider Yakup Asarkaya ve Merkez Bankası Lider Yardımcısı Taha Çakmak’ın ismi geçiyor.

FİNANS, YATIRIM VE TEKNOLOJİ OFİSLERİ DÜZENLEMELERİ

Bakanlarda yapılan değişikliğin akabinde Cumhurbaşkanı’nın yakın çalışma arkadaşları nitelikli ofis ve başkanlıklarda da bir dizi değişiklik beklendiği kaydedildi. Müşavere nitelikli finans, yatırım, teknoloji ofisleri ile bilhassa düzenlemelerde vakit zaman tesirli olabilen Ekonomi Politikaları Kurulu, Strateji ve Bütçe Başkanlığı üzere yarı idari misyon yapan ünitelerde “kan tazeleme” nitelikli değişiklikler bekleniyor. Strateji ve Bütçe Başkanlığında Lider İbrahim Şenel’in devam etmesinin beklendiği diğer yandan SGK Başkanı Kürşad Arat’ın da isminin geçtiği kaydedildi. Sosyal Politikalar Kurulu, Vedat Işıkhan’ın Bakan olması nedeniyle boşalmıştı. Buraya atama yapılacak. Vazifeden alınacak üst seviye bürokratlardan birinin bu vazifeye getirilebileceği kaydediliyor.

JP MORGAN: “FAİZ ARTIŞI BEKLENİYOR”

ABD’nin büyük bankalarından JP Morgan, Merkez Bankası’nın (MB) haziran toplantısında siyaset faizini yüzde 25’e yükseltmesinin ‘olası’ olduğunu belirtti.

Ekonomi idaresinin Mehmet Şimşek’e geçmesinin akabinde yabancı kurumların siyaset faizine ait sert artış beklentileri de birbirini izliyor

SocGen‘in akabinde JP Morgan da MB’den haziran toplantısında tezli bir faiz artışı geleceğini öngördü.

Bloomberg’e nazaran bankanın bilgi notunda MB’nin 22 Haziran’daki para siyaseti toplantısında yahut ‘belki daha da erken bir tarihte’ siyaset faizini yüzde 25’e yükseltebileceği belirtildi.

Bilgi notunda yüzde 30 olan yıl sonu siyaset faizi kestiriminde değişikliğe gidilmedi.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Hazine ve Maliye Bakanı görevini devralan Mehmet Şimşek‘in sigaradan akaryakıta, bağlantıdan ulaştırmaya kadar artırımlar yapmaya başlayacağını aktardı.

Nureddin Nebati’den misyonu devralan yeni bakan Mehmet Şimşek, “Türkiye’nin rasyonel bir tabana dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır” iletisini vermiş, kimi ekonomistler tarafından vatandaşı artırımların beklediği istikametinde değerlendirmeler yapılmıştı.

Karabat, Şimşek’in yeni iktisat siyasetiyle faturanın yeniden halka kesileceğini tabir etti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Karabat, şu sözleri kullandı:

“ŞİMŞEK İLE SERVET TRANSFERİ TAM GAZ DEVAM”

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Hazine ve Maliye Bakanı görevini devralan Mehmet Şimşek‘in sigaradan akaryakıta, bağlantıdan ulaştırmaya kadar artırımlar yapmaya başlayacağını aktardı.

Nureddin Nebati’den vazifesi devralan yeni bakan Mehmet Şimşek, “Türkiye’nin rasyonel bir yere dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır” iletisini vermiş, kimi ekonomistler tarafından vatandaşı artırımların beklediği istikametinde değerlendirmeler yapılmıştı.

Karabat, Şimşek’in yeni iktisat siyasetiyle faturanın tekrar halka kesileceğini söz etti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Karabat, şu tabirleri kullandı:
1- İktisatta irrasyonel (akıl dışı) siyasetler uygulandığını Mehmet Şimşek itiraf etti.
Peki, halkı yoksullaştıran bu siyasetlerin hesabı sorulacak mı? Hayır.
Şimşek, “rasyonel” diyor ancak faturayı yeniden halka kesecek.

2- Bütçe açığı yılın birinci 4 ayında 382,5 milyar TL oldu. “Şeffaflık” diyen Şimşek, birinci iş olarak mayıs enflasyonunu %0,04 açıkladı. Böylelikle çalışan ve emeklilerin artırımlarından çalmış oldu. Yani birinci bütçe tasarrufuna imza attı.

3- Mayıs ayında ENAG enflasyonu %5,68 buldu. İTO Geçinme Endeksi de %1,66 oldu. Lakin TÜİK %0,04 diyor! Muhakkak ki enflasyonu ŞİMŞEK çarpmış!

4- 2018’den bugüne başta orta sınıf olmak üzere çalışan kesim yoksullaştı. Servet transferi hızlandı. 2022’de en yüksek gelire sahip %20’lik nüfus, toplam ulusal gelirin yüzde 48’ini aldı. Bu tabloda gelir adaletsizliğini net bir formda görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir