Meteoroloji’den 15 il için sarı kodlu uyarı

Meteoroloji’den yapılan son iddialarına nazaran 15 vilayet için sarı kodlu ikaz verildi. Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de kuvvetli poyraz nedeniyle sıcaklıkların hissedilen derecede düşmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran; ülke genelinin modüllü ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu (Eskişehir hariç), Karadeniz, Malatya, Erzincan, Tunceli, Kars ve Ardahan etrafları ile Kırklareli’nin kıyı bölümlerinin yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Kastamonu’nun kıyı kısımlarında kuvvetli olması beklenen yağışların; kıyılarda yağmur, iç kesitlerde karla karışık yağmur ve kar formunda olması bekleniyor. İç ve doğu bölgelerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Hava sıcaklığının güney ve doğu bölümlerde hissedilir derece azalacağı ve ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği varsayım ediliyor. Rüzgarın ekseriyetle kuzey taraflardan hafif ve orta kuvvette; Marmara ve Kıyı Ege ile Batı Akdeniz’de kuvvetli ve yer yer fırtına biçiminde (50-80 km/saat) esmesi bekleniyor.

Yağışların Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Kastamonu’nun kıyı kısımlarında lokal olmak üzere kuvvetli olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, sel, su baskını üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerektiği uyarısı yapıldı.

Rüzgarın, Marmara ve Kıyı Ege ile Batı Akdeniz’de kuzey istikametlerden kuvvetli ve yer yer fırtına halinde (50-80 km/saat) esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi üzere aksiliklere karşı önlemli ve dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir