O deney kozmetik ürünlerindeki bakterileri ortaya çıkardı! Sakın kullanmayın…

Kozmetik eserleri satın almadan evvel test etmek kulağa düzgün bir fikir üzere geliyor olsa da, yeni bir deneyin sonuçları, eserleri uygulamadan evvel iki sefer düşünmenizi sağlayacak.

İngiliz Daily Mail’de yer alan habere nazaran, bir TikTok kullanıcısı, rujlar, allıklar, göz farları, kapatıcılar, kalemler ve maskaralardan bakteri barındırıp barındırmadığını görmek için sonuçları rahatsızlık veren sürüntü aldı. Örnekler birkaç gün bekledi, akabinde mikrop üreten eserlerin allıklar, göz farları ve hem dudakta hem de yanakta kullanılabilen renklendiriciler olduğunu paylaştı.

Öte yandan öbür eserlerde stafilokok enfeksiyonları (ciltte ve burun yollarında bulunan bakteriler), idrar yolu enfeksiyonları, teneffüs yolu hastalıkları ve zatürreye neden olabilen bakteriler ürediğini kaydetti.

Uzmanlar ve profesyonel makyaj sanatkarları uzun vakittir, bilhassa de 2015 yılında Kaliforniyalı bir bayanın tester ruj kullandıktan sonra uçuk çıktığını argüman ederek bir kozmetik markasına dava açmasının akabinde, halkı bu tıp ortak kullanılan eserleri kullanmamaya davet etmişti.

Ancak yapılan son deneyde o markanın tester rujlarında rastgele bir bakteriye rastlanmadığı tez edildi.

Ruj, kapatıcı ve maskara örneklerinin büsbütün pak çıktığı, lakin bakteri içeren başka kümenin mikroplarla dolu olduğunu paylaştı. Enfekte olmuş kaplarda yüzlerce küçük nokta ve kullanılmış makyaj materyallerinin üzerinde lekeler vardı.

Test edilecek makyaj materyallerinin kullanılabilmesi için tüketicilere pedler ve başka aparatlar sağlanıyor; lakin birçok kişi bunun yerine parmaklarını kullanmayı tercih ediyor ya da makyaj gereçlerini direkt yüzlerine uyguluyor.

Londralı bir influencer olan Amira Saskia, 2022 yılında tester eserleri kullandığını gösteren görüntülerle manşetlere çıkmıştı. 18 yaşındaki genç kızın makyaj gereçlerini ve fırçaları direkt yüzüne uyguladığı görülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir