Rusya’nın tarihi şehri Vladimir’de ‘Türkiye Günü’ yapıldı

Halk oyunlarının oynandığı, müziklerin seslendirildiği ve Türk sineması gösterisinin yapıldığı aktiflikte, Türk mutfağından örnekler de iştirakçilere ikram edildi.

Rus Senatör Hohlova, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Rusya ortasındaki alakaların sıkı formda geliştiğini belirterek, “Bugün, Türkiye ve Rusya ortasında her iki tarafın çıkarına yönelik projeler hayata geçiriliyor. Dostça münasebetlerimiz de gelişiyor. Bu, bizim ülkelerimiz için çok olumlu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de alakaların bu istikamette ilerlemesini destekliyor” sözünü kullandı.

“Karşılıklı ilginin artırılması esasımızdır”

Moskova YEE Koordinatörü Ülker de Türkiye ile Rusya ortasında kültürel manada işbirliği sağlama konusunda kıymetli çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, “Türkiye ve Rusya halklarının birbirlerinin insani ve kültürel bedellerinin tanıtılmasına, ortalarındaki klasik bağların korunmasına, zenginleştirilmesine ve geliştirilmesine yönelik karşılıklı ilginin artırılması esasımızdır” diye konuştu.

Ülker, Vladimir kentinde yeni işbirliklerinin temelini oluşturması için gelecekte Türk sinemaları, lale ekimi ve başka öteki alanlarda da çalışmalar yapılacağına dikkati çekti.

Kozlov da Türkiye ile Rusya ortasındaki ilgilerin metodik ve gayesine uygun olarak karşılıklı hürmet ve inanç temelinde geliştiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye Günü aktifliği pek çok alanda işbirliğin devamını konuşmaya yönelik kıymetli bir fırsat. Bilim, eğitim, edebiyat ve sanat alanında temasların artmasına, farklı ülkelerden insanların kültür ve ömür usulü hakkındaki fikirlerin genişlemesine, halklar ortasındaki dostluğun ve karşılıklı anlayışın gelişmesine katkıda bulunur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir