Titan denizaltında son durum: Arama alanı genişletildi, zaman daralıyor

1912’de buz dağına çarparak batan Titanik’in Atlas Okyanusu’ndaki enkazına turistik emelle sefer yaparken kaybolan denizaltını arama çalışmaları sürüyor.

Kayıp denizaltında 5 kişi var.

Denizaltıdakilerin havacılık bölümünde hizmet veren Action Aviation’ın sahibi İngiliz milyarder Hamish Harding, Pakistanlı iş insanı Şahzada Davud ve oğlu Süleyman Davud, denizaltının sahibi OceanGate şirketinin kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Stockton Rush ve Fransız denizaltı pilotu Paul Henry Nargeolet olduğu biliniyor.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

ABD Kıyı Güvenlik, kayıp Titanic denizaltısını arama çalışmalarında daha fazla ses duyulduğunu söyledi. Hala bu seslerin ne olduğunu bilmiyorlar lakin kurtarma grupları bölgeyi arıyor.

Eski ABD Donanması nükleer denizaltı kumandanı David Marquet, umut verici seslerin Titan denizaltısından gelmeyebileceği konusunda uyardı.

“Gürültülerin onlardan kaynaklandığını düşünmüyorum, yalnızca doğal sesler olabilir. Gürültüler duyuyoruz ve bölgeye daha fazla gemi geliyor ve sonra daha fazla gürültü duyuyoruz ve bunun bir tesadüf olduğunu düşünmüyorum” dedi.

OKSİJEN İÇİN VAKİT DARALIYOR

OceanGate’in Titan denizaltısı için yüzey araması genişletildi ve yaklaşık 40 bin kilometrelik alanda 4 kilometre derinlikte yapılıyor.

Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri uçakları, genişletilmiş aramaya en son eklenenler ortasında.

Daha fazla gemi ve Robotik Olarak Çalışan Araçlar da vazifeye katılıyor.

Sahil Güvenlik hala arama kurtarma modunda olduğunu ve denizaltıdaki beş kişinin bulunacağından umutlu olduğunu söyledi.

Ancak mürettebatın artık neredeyse 10 saatlik oksijeni kaldığı düşünülüyor .

Bu, Titan’ın hayat kurtarma yeteneklerine ait daha evvelki bir kestirime dayanıyor.

DERİN OKYANUS NASIL BİR YER?

Titanik, donma sıcaklıkları ve daima karanlığıyla bilinen “gece yarısı bölgesi” ismi verilen bir bölgede yer alıyor.

Sert ve acımasız bir ortam olan derin okyanus, dünyadaki hayattan çok uzaya benziyor.

Titan’da daha evvelki keşif seyahatlerine katılan beşerler, okyanus tabanına çarpmadan evvel zifiri karanlık şartlarda iki saatten fazla alçalmayı tanım ediyor.

Denizaltının ışıkları, ona hudutlu bir görüş alanı sunuyor, lakin birkaç metreden öteye gitmiyor.

İlk müdahale takımları, arama devam ederken artık bu şartlarla uğraş etmek zorunda kalacak.

TİTAN’IN ÖZELLİKLERİ NELER?

Son derece küçük bir denizaltı olan Titan 670 cm. uzunluğunda, 280 cm. genişliğinde ve 250 cm yüksekliğinde.

Bu kadar küçük olması nedeniyle yolcuları yerde oturmak zorunda kalıyor.

Bu tip deniz araçları, denizaltıların tersine, sonlu güçle hareket edebiliyor. Bir dayanak gemisinden denize bırakılıyor ve geri güverteye çekiliyor.

Titan bir oyun konsolu kumandasıyla denetim ediliyor.

TİTANİK, KUZEY ATLANTİK’İN SULARINA GÖMÜLMÜŞTÜ

“Asla batmayacağı” argüman edilen lüks yolcu gemisi Titanik, 10 Nisan 1912’de 2 bin 224 yolcu ve mürettebatla New York’a gitmek üzere İngiltere’nin Southampton kentinden yola çıkmıştı.

Gemi, 15 Nisan 1912’de bir buz dağına çarptıktan sonra Kuzey Atlantik’in sularına gömülmüştü.

Kazada 1500’den fazla kişi ömrünü yitirmişti, bunlardan kimileri buz üzere soğuk sularda donarak can vermişti. Gemide yalnızca 1178 bireye yetecek kadar filika bulunuyordu. Birkaç saat sonra kaza yerine ulaşan Carpathia gemisi 710 kişiyi kurtarmıştı.

Çok sayıda romana ve sinemaya bahis Titanik’in enkazı, 1985’te Newfoundland bölgesinin 645 kilometre açığında deniz bilimci Robert Ballard tarafından bulunmuştu. 1987-2004 yıllarında yapılan dalışlarda, batıktan çok sayıda eşya çıkarılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir