Yurt Dışında Oy Kullanma Şartları: Yurt Dışında Oylama Ne Zaman Başlayacak, Kimler Oy Kullanabilecek?

Her yıl olduğu üzere bu yıl da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız oy kullanabilecek. Yurtdışında oy verme süreçleri daha erken başlayacak ve daha erken bitecek. Oylar verildikten sonra Ankara’ya gönderilecek. Seçimin ikinci tipe kalması halinde de tekrar oy kullanımı yapılacak. Ayrıyeten havaalanlarında da oy sandıkları kurulacak. Pekala yurtdışında kimler oy kullanabilir? Yurtdışında oy kullanma kuralları neler? Yurtdışında oy kullanma ne vakit başlıyor, bitiyor?

İşte detaylar…

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri 14 Mayıs tarihinde yapılacak. Seçimlerin 2. çeşide kalması durumunda ise 28 Mayıs’da tekrar sandığa gidilecek.

Yüksek Seçim Konseyi’nce açıklanan karara göre ülkemizde Cumhurbaşkanı seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 14 Mayıs Pazar günü sandıklar kurulacak. Yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımız ise bulundukları ülkelerde ve gümrük kapılarında oy verme süreçlerini gerçekleştirebilecekler. Yurtdışında oy verme süreci daha erken bir tarihte başlayacak ve daha erken bir tarihte bitecek.

Yurt Dışında Oy Kullanma Tarihleri Ne Vakit?

Yurt dışında oy kullanmak isteyen vatandaşlarımız 27 Nisan tarihinden itibaren oy sandıklarına gidebilecekler. Yurtdışında oy kullanma müddeti ise 9 Mayıs’da son bulacak. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tipe kalması halinde ise oy verme süreçleri 20 Mayıs’da başlayacak ve 24 Mayıs’da sona erecek. 

Daha sonra seçim sandıkları Ankara’ya getirilecek. Yurtdışında sırf oy verme süreci gerçekleştirilecek. Oyların sayılma süreci Ankara’da yapılacak. Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı yaklaşık 3 milyon kişinin oy vermesi bekleniyor. Bu sayının yarısının ise Almanya’da ikamet ettiği düşünülüyor.

Yurt Dışında Kimler Oy Kullanabilir?

Yurt dışında birçok farklı ülkede oy kullanmak mümkün olacak. YSK’nın internet sitesinde yer alan bilgiye nazaran;

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler Cumhurbaşkanı seçimi, milletvekili genel seçimi ve halkoylamasında, yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında kurulacak sandıklarda oy kullanabilirler (298/94/A-3).

Seçmen kütüğüne kayıtlı olmak için ise ‘adres beyanı’ yapmak gerekiyor. Adres beyanı yurt içerisinde nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise yurt dışı temsilciliklerine yapılması gerekiyor.

Yurt Dışında Oy Kullanma Detayları

Yurt dışı seçimlerinde seçim sandıkları yurt dışı temsilciliklerine ve gümrük kapılarına kurulacak. Lakin temsilciliklerin fiziki imkanlarının kâfi olmaması halinde kiralanan bölgelere de seçim sandıkları kurulacak. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan bir kişi istediği temsilcilikte oy kullanabilecek. Sandık kurulan yerlerin bilgilerine YSK’nın internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Ayrıca yurt dışında oy kullanıp kullanmayacağınızı, YSK’nın internet sitesi üzerinden ‘Yurt Dışı Seçmen Sorgulama’ ile öğrenebilirsiniz. 

YURT DIŞI SEÇMEN SORGULAMA

YSK’nın internet sitesi üzerinden yurt dışı seçimleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz:

YSK YURT DIŞI SEÇMEN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir